Ustvarite dodaten življenjski prostor z uporabo pergol

« Nazaj na blog

Kako povečati uporaben prostor okoli hiše in na vrtu? Ta naloga se zdi težka, a videz lahko vara. Obstaja vsaj več načinov, kako se tega lotiti, eden najbolj zanimivih se zdi naložba v pergole. Kaj je vredno vedeti o njih in na katere vidike, povezane z njimi, je najbolje biti najprej pozoren?

Kaj so pergole?

Pergola je izraz, ki se nanaša na desetine izvirnih strešnih sistemov, ki se uporabljajo na manjših ali večjih površinah. Povezujejo jih predvsem kot rešitve, ki ščitijo ljudi zunaj doma pred dežjem in sončnimi žarki. Vendar je vredno zapomniti, da je seznam uporabe pergol lahko veliko daljši. Sistem stranskih loput ni omejen na zmanjšanje količine toplote, ki vstopa v notranjost konstrukcije. Na pergole lahko računate tudi, ko iščete senčen prostor in vsaj malo zasebnosti.

Tisti, ki se odločajo za tovrstne rešitve, lahko izpostavijo tudi nekatere njihove dodatne prednosti. Z naložbo v pergole lahko pridobite dodaten prostor , poleg tega pa ni kontraindikacij za uporabo skozi vse leto. Govorimo o prestižnem izdelku, zato ste lahko prepričani, da bo pergola povečala vrednost vašega doma in vsega v njegovi okolici. Kot da to še ni dovolj, je veliko večino modelov v Knall ponudbi možno modularno razširiti . Če se torej pergola izkaže za premajhno, njeno povečanje ne bo težka naloga.

Na tem mestu je treba poudariti, da se pergole, ki so na voljo na trgu, lahko med seboj bistveno razlikujejo. Najbolj priljubljen kriterij razvrščanja je tisti, ki se nanaša na materiale, uporabljene pri njihovi izdelavi. Vendar so tudi pergole rešitve, ki se razlikujejo po videzu.

Najbolj klasični modeli so običajno opisani kot navpična rešetka. Postavite jih lahko ne le na vrt in teraso, ampak celo na večji balkon. To so majhne strukture, ki imajo predvsem dekorativno funkcijo. Takšno funkcijo običajno omenjamo tudi v zvezi z dvokrilno rešetko - majhnim paviljonom, sestavljenim iz dveh elementov, ki sta med seboj povezana s tečaji.

Vseh pergol seveda ni mogoče šteti za izključno dekorativne. Veliko bolj funkcionalne so tunelske pergole, torej tiste, ki so opremljene z lokom. Pojavljajo se v gredah na vrtu in terasah, z njimi pa lahko ustvarimo čudovite aranžmaje iz različnih vrst cvetja. Priljubljene so tudi lamelne pergole – funkcionalne, estetske, hkrati pa še vedno ugodne. Če naštejemo najbolj priljubljene vrste takšnih rešitev, je treba omeniti tudi segmentne pergole - velike konstrukcije, ki temeljijo na okvirju iz lesa ali aluminija.

Uporaba pergole v sodobni gradnji

Čeprav pergole povezujemo s klasičnimi rešitvami, po njih vneto posega tudi sodobna gradnja. Zanimanje zanje lahko izvira iz več virov:

  • narašča priljubljenost kovinskih pergol, ki so v sodobni gradnji veliko bolj priljubljene od steklenih in lesenih modelov,
  • zastekljene pergole, s katerimi lahko ustvarite unikaten zimski vrt, postajajo vse bolj modne,
  • modularna zgradba omogoča razširitev pergole glede na želje lastnika,
  • kupci lahko računajo na pergole, da ustvarijo domači SPA, ki ga je mogoče uporabljati ne glede na letni čas.

Pergole niso več le očarljivo zavetje, v katerem lahko spijete kavo stran od sončnih žarkov. Odpirajo številne dodatne funkcije, ki jih ni mogoče prezreti. Sodobna gradnja se ne odreka funkcionalnim rešitvam samo zato, ker so bile priljubljene že prej, funkcionalnost pa je danes ena največjih prednosti pergole.

Sodobna gradnja ceni pergole predvsem v zimskem času , ko zaradi kratkih dni in dolgih večerov prebivalci hiše postanejo ujetniki štirih sten. Kot smo že omenili, je notranjost strehe možna nadzidati, poleg steklenih sten je možno vgraditi tudi plastične stene - glede na individualne potrebe naročnika. Takšne stene morda ne zagotavljajo enake toplotne izolacije, kot jo imamo v dnevni sobi, vendar bodo notranjost pergole zaščitile ne le pred dežjem, temveč tudi pred vetrom in snegom.

Kot da to še ni dovolj, lahko v notranjost moderne pergole vgradimo dodatno ogrevanje . V tem kontekstu so sevalni grelci popolni, saj vam omogočajo, da uživate v prijetni temperaturi ne glede na letni čas. Če dodatno postavite LED svetilke, bo neverjetno vzdušje znotraj strehe vztrajalo ne le podnevi, ampak tudi po mraku.

Energija in pergole – nas bodo pergole rešile pozimi?

Zmanjševanje porabe energije je vprašanje, ki je deležno vse večje pozornosti. In čeprav je morda za marsikoga presenečenje, lahko o tem govorimo tudi v kontekstu pergole. Danes med številnimi vrstami najdemo tudi bioklimatske pergole . Imajo vrsto nalog, ena največjih je zmožnost zmanjševanja toplotnih izgub pozimi po namestitvi na fasado.

basen-pergola.jpg (140 KB)

Blog

Preverite tudi.

Zaščita podstrešja pred ogrevanjem

Zaščita podstrešja pred ogrevanjem

Pomožni podstrešni prostori so med vsemi v hiši najbolj izpostavljeni čezmernemu ogrevanju. Prizadenejo okna in celoten strešni prostor. 80% okenska stekla...

več »

Vsi članki in nasveti »