Pametni dom – korak v prihodnost

« Nazaj na blog

Ko že govorimo o najbolj inteligentni hiši, je stavba, ki je bila opremljena s sodobno tehnologijo za povečanje udobja in varnosti njenih prebivalcev. Ena njegovih ključnih lastnosti je zmožnost povečanja energetske učinkovitosti pri uporabi in delovanju stavbe.

Razvoj tehnologije nedvomno vpliva na naše vsakdanje življenje. Uporabljamo ga v službi in doma. Pomaga nam narediti nekaj hitreje in učinkoviteje, hitreje komunicirati, povečati občutek varnosti; lahko se zamenja za dolgo časa. Skratka, tehnologija nam lajša življenje. Ideja o inteligentni gradnji je relativno nova in vsekakor še vedno premalo pogosta. Do nedavnega je bila inteligentna zgradba sinonim za nekaj ekskluzivnega in elitnega. Vendar postajajo sistemi pametnega doma danes vse bolj dostopni in bodo v kratkem zelo razširjeni ali celo potrebni.

K temu prispeva vse večja zavest o nujnosti zmanjševanja porabe energije. Poleg tega direktiva Evropskega parlamenta iz leta 2010 državam članicam nalaga obveznost, da bodo od začetka leta 2019 vse novozgrajene javne stavbe, od začetka leta 2021 pa vse nove zasnove hiš, ki nastanejo v Evropski uniji, razvite z idejo najnižjo možno porabo energije. V stavbi, ki se gradi, lahko inteligentna instalacija temelji na tradicionalnih kablih. V obstoječem se, če se želimo izogniti kovanju in obnovi sten, običajno uporabljajo radijski brezžični sistemi. Zasnova inteligentne instalacije mora temeljiti na podrobni analizi potreb in zahtev prebivalcev.

Kako pametni dom olajša vsakdanje delovanje

V preteklosti je imela vsaka od inštalacij v domu eno nalogo in individualno avtomatizacijo z ločenimi krmilniki in daljinskimi upravljalniki, npr. alarmni sistem ali ogrevalni kotel. V času, ko so se v domovih pojavile nove in vse bolj moderne instalacije: klimatizacija in prezračevanje, različna svetila, senčila (notranja in zunanja), multimedija ali namakanje vrta, ak? težave, povezane z ločenim nadzorom. Inteligentne tehnologije so v tem primeru nastale na podlagi potrebe po povezovanju posameznih sistemov v enega za poenoteno in enostavno upravljanje.

Delovanje pametnega doma temelji na delovanju računalnika - obsežnega gonilnika, ki zbira in obdeluje signale senzorjev, ki se nahajajo v domu in na vrtu. Besede - ključi, ki se pojavijo na geslu "pametna hiša" so predvsem:

  • Udobje - udobje uporabe sistema pametnega doma temelji na oddaljenem izvajanju številnih nadzornih in upravljavskih aktivnosti za uporabnike.
  • Stanje - sprožitev alarmnih, varnostnih ali odvračilnih postopkov, ko se pojavijo nevarne situacije zunaj ali znotraj stavbe: zunanji promet med odsotnostjo stanovalcev - pošiljanje informacij lastnikom in varnostni pisarni, pa tudi razsvetljavo, senčila ali ključavnico vrat; znotraj: dim, ogljik, hipotermija, poplava itd.
  • Prihranki pri uporabi objekta – ocenjena, inteligentna vgradnja lahko prihrani približno 30% stroškov. Pravilno nastavljen vpliva na porabo električne energije in plina. Na primer: delo s senzorji gibanja bo ugasnilo luč, ko ni nikogar v prostoru, izklopi klimo, ko odpreš okno/vrata na teraso, znižaš temperaturo in odstraniš ... ali iz električnega omrežja po nepotrebnem opremo za nočno spanje in/ali odsotnost članov gospodinjstva, ne bo zagnal namakalnega sistema vrta, če je pred kratkim deževalo.

Blog

Preverite tudi.

Zaščita podstrešja pred ogrevanjem

Zaščita podstrešja pred ogrevanjem

Pomožni podstrešni prostori so med vsemi v hiši najbolj izpostavljeni čezmernemu ogrevanju. Prizadenejo okna in celoten strešni prostor. 80% okenska stekla...

več »

Vsi članki in nasveti »